MÜZE VE ETKİNLİK MEKANLARI

DİŞ HEKİMİ KAMİL ETEM KONAĞI ADANA

Görüntülenme - 13285 Yorum Ekle

Hakkımızda

Adana'da 90 yıllık tarihi konak restore edildikten sonra, Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi adıyla müzeye dönüştürüldü, Türk edebiyatına damgasını vuran Çukurovalı sanatçıların eser ve özel eşyaları aynı çatı altında toplandı.

Adana'da 90 yıllık tarihi konak restore edildikten sonra, Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi adıyla müzeye dönüştürüldü, Türk edebiyatına damgasını vuran Çukurovalı sanatçıların eser ve özel eşyaları aynı çatı altında toplandı. Mimarisi ile görenlerin hayran kaldığı müzede Yaşar Kemal, Orhan Kemal, Muzaffer İzgü ve Yılmaz Güney gibi 42 önemli ismin fotoğrafları ve 3 bin kitap ile usta yazarların daktilo, gözlük ve kalemleri bulunuyor.

Adana'nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Mestanzade Mahallesi'nde bulunan, 1920-24 yılları arasında Dişçi Kamil Ethem tarafından kentin iklim koşullarına göre yaptırılan ve uzun süre konut, hem de muayenehane olarak kullanılan Dişçi Kamil Ethem Konağı, Adana Büyükşehir Belediyesi'nce 2007'de kamulastırılıp, iki yıllık çalışmayla aslına uygun restore edildi. Karacaoğlan'ın yanı sıra, edebiyat dünyasının Adanalı kalemleri Yaşar Kemal, Orhan Kemal ve Muzaffer İzgü ile sinemanın 'Çirkin Kral'ı Yılmaz Güney gibi 42 önemli ismin fotoğrafları ve 3 bin kitap ile usta yazarların daktilo, gözlük ve kalemleriyle donatılan Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi, ziyaretçi kabul etmeye başladı.

Sinema gösterim salonu ve çok amaçlı toplantı odaları da bulunan Karacaoğlan Edebiyat Müze Kütüphanesi'nin sorumlusu Oya Doğan, şöyle dedi:

"Burası insanların yalnızca gelip kitap okudukları bir yer değil. Burada edebiyatçıların kullandığı eşyaları, fotoğraflarını ve eserlerini vatandaşlarla buluşturuyoruz. Yakın zaman içinde yazar ve şairler için imza günleri, söyleşiler, paneller ve konferanslar yapmayı planlıyoruz. "

Camla korunan masalarda Karacaoğlan'ın şiirlerinin sergilendiğini aktaran Doğan, duvarlarda Çukurovalı sanatçıların fotoğraflrının yanı sıra, Hattat Ethem Çalışkan tarafından yazılan Karacaoğlan iiirlerinin asılı olduğunu da belirtti.

Etiketler

disci kamil ethem konak muze sergi sahasi alani mekan 360 sanal tur sanaltur mekan360

Görüşler ()

Yorum Ekle