EFES ÜST GİRİŞ SELÇUK Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 97 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 98

EFES ÜST GİRİŞ

Hakkımızda

M.Ö. 3. yüzyılda Efes şehrinin güneyinde inşa edilen bu kapı, Efes ve Magnesia şehirlerini birbirine bağlayan yolun girişinde bulunmaktadır. Zamanında Menderes üzerindeki Magnesia şehrinden geçip Büyük Menderes vadisine ulaşan yolun başlangıç noktası olması nedeniyle önemli bir rol oynamıştır.
Şehrin duvarlarıyla beraber inşa edilmiş olan bu kapının, her iki tarafında 11x11metre ölçülerindeki iki adet kare planlı kuleler bulunmakta olup, dış kısımları kapının kendisi gibi süslemelerle bezelidir. Günümüzde de hala bu mimari süslemeler üzerindeki araştırmalar devam etmektedir. Yapının şehre bakan kısmı büyük bir avluya açılmaktadır. Avlunun yapılış amacı, şehre yapılan saldırılar sonucu dıştaki kapının yıkılması halinde ikinci bir kapıyı da barındıran bu avlunun şehri koruma görevini üstlenmesidir.
Kapının üst kısımlarındaki mimari parçalardan yola çıkarak M.S. 1 yüzyılda, muhtemelen İmparator Vespasianus zamanında üç geçitli, kemerli bir törensel kapıya dönüştürüldüğü anlaşılmaktadır. Bu üç girişten ortada olanının arabalara ayrılmıştı ve girişlerin arasında sembolik olarak koruyucu vazifesini gören mermer aslanlar yer almaktaydı.
Kapının yakınlarına M.S. 4.y.y.’ da inşa edilen Bazilika’ ya ait olduğu düşünülen bir mezarlık da bulunmaktadır.

Etiketler

esef kapı kapılar magnesian selçuk

Görüşler (0)

Yorum Ekle