FEZA GÜRSEY BİLİM MERKEZİ | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

FEZA GÜRSEY BİLİM MERKEZİ

Hakkımızda

Feza Gürsey Bilim Merkezi (FGBM), Ankara'da Altınpark bünyesinde faaliyet gösteren, öğrencilerin eğlenceli bir ortamda bilimin temel prensiplerini öğrenmesi için kurulmuş bir tesistir. Türkiye'nin üç bilim merkezinden birisidir

 FGBM Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 23 Nisan 1993 tarihinde kurulmuştur. İçinde 48 parça deney ve sergi birimi bulunur.
Ankara'da bir bilim merkezi kurma fikri, resmi bir ziyaret nedeni ile Kanada'da bulunan Ankara Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin Toronto'daki dünyanın en büyük bilim merkezlerinden birisi olan Ontorio Science Centre (OSC) ziyareti üzerine doğmuştur. OSC ile yapılan anlaşma sonucu anahtar teslim şeklinde bilim merkezi yapılmıştır. Deney ve sergi birimlerinin seçimini ODTÜ öğretim üyelerinden oluşan bir komisyon yapmıştır. Bu seçimde, Türkiye'deki ders programı gözönünde tutulmuştur.
FGBM, adını ünlü Türk fizikçi Feza Gürsey'den alınır. Başlangıçta adının Ankara Bilim Merkezi olması düşünülen merkeze, 13 Nisan 1992'de Gürsey'in hayatını kaybetmesi üzerine bu isim verilmiştir.
FGBM'nin işletmesini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait ANFA Ankara Altınpark İşletmeleri Limited Şirketi yapmaktadır.
Ocak 1995’te Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından FGBM'de bulunan deney ve sergi birimleri incelenmiş, ilköğretim ve lise öğrencileri için tavsiye edilmiştir.

Etiketler

museum student öğrenci fizik kimya gelişim visit ilköğretim lise temel prensip eğitim.öğretim öğretmen

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Zülal Serbest Geçer

Yaşlari 3,6, 10, 17,29 ve 40 yaslarinda 5 kisi olarak geldigimiz bilim merkezinde hepimiz birseyler bulduk. Herkesin ilgisini bir sekilde cekti. Fiyati cok pahali degil. Ogrenci ogretmen 5 tl, diger vatandaslara 7 tl, kücüklere almadilar. Somestrde geldigimizden herkese 5 tl sabit fiyat odedik. 20 tl ye 6 kisi girdik. Surekli AVM gezmekten cok daha farkli bir aktivite. Yillar once de gelmistim. Yaklasik 20 yil once de gelirdim. Cok bir degisiklik olmamis. O konuda eksik buldum. Bazi seyler eskimis, kirilmis, oyle kalmis. Ancak yine de cok faydali bir aktivite oldugunu dusunuyorum.

1 yıl önce

Nezaket GÜNEŞ

Hiç beklediğim gibi değildi.Konya bilim merkezi daha büyük daha çok etkinlik var.ama burası hem küçük fiyat olarak pahalı,bilime dair pek bişey yok.film izlenmiyor.

1 yıl önce

Aysun İNAL

Bilim deneylerini ve alt katındaki çalışma salonunu çok beğeniyorum. Birkaç kez projede Feza Gürsey Bilim merkezinde çalıştık.

1 yıl önce

Gez ve anlat Paylaş

Ankara'da çocuklar için uygun bir mekan. Keşke daha fazla böyle mekanlar açılsa. Öğrenciler için gezi düzenleniyor, orada ilgili kişiler eşliğinde deneyler yaparak eğlenceli bir şekilde bilimi öğreniyorlar. Çalışanların hepsi güler yüzlü, fiyatlar da uygun. Herkese tavsiye ederim.

1 yıl önce

şerafettin atalay

Çok güzel hazırlanmış bir bilim merkezi emeği geçen herkese teşekkürler. Hem çocuklara hen de yetişkinlere uygun herkese tavsiye ederim.

1 yıl önce

Yorum Ekle