KENTSEL ALANLAR Kamu Mekanları

İNKILAP İLKÖĞRETİM OKULU ADANA

Hakkımızda


İnkılap İlköğretim Okulu olarak bilinen taşınmaz, Ramazanoğullarından Halil Paşa’nın başlattığı ve Piri Mehmet Paşa’nın bitirdiği Ulucami Külliyesi bütününde yer almaktadır.Güney sınırında Çarşı Hamamı (1529), yine güneyinde Adana Valisi Abidin Paşa tarafından yaptırılmış olan Saat Kulesi (1881), doğusunda Ramazanoğlu Piri Mehmet Paşa tarafafından yaptırılmış olan Ulu Cami (1541) bulunan taşınmaz, 1871 yılında Ramazanoğlu Piri Mehmet Paşa tarafından Ramazanoğlu Vakfiyesinin Aşevi (İmaret) olarak yaptırılmıştır.


Halil Paşa’nın valiliği döneminde Islahhane bölümü inşa edilmiştir.Çeşitli meslek dallarının öğretildiği bölümlere ilaveten matbaanın kurulması ile dizgi atölyesi ilave edilmiştir. Belli dönemlerde imaret,hastene,atölye olarak kullanılan yapı değişik zamanlarda küçük ilave ve onarımlarla bugünkü fiziksel durumuna getirilmiştir.


1878 yılında bir süre kapanan okul 1898 yılında Adana Valisi Süleyman Bahri Paşa tarafından Muhtar Fikri Bey’in idaresinde ‘Hamidiye Sanayi Mektebi’ adıyla yeniden açılmış ve daha sonraki yıllarda Adana’ya hizmet veren ustaların birçoğu bu okulda yetişmiştir.


I.Dünya Savaşında askeri imalathaneye dönüştürülen bina, işgal yıllarında Fransızlar tarafından garaj olarak kullanılmış ve bütün arşivleri tahrip edilmiştir. 1922 de Adana’nın kurtuluşu ile birlikte yapı Sanayi Mektebi olarak yeni bölümleri ilave edilerek kullanılmaya başlanmış ancak bir süre sonra okuldaki olumsuz gelişmeler üzerine 1924 yılında kapanmıştır. Atatürk, 15 Mart 1925’te Adana’ya yaptığı ziyaret sırasında okulun harap ve bakımsız halini görmüş öğrenim yapılmadığını öğrenince onarılarak tekrar açılması direktifini vermiştir. O sırada okulda faaliyet gösteren Türksözü gazetesi binayı boşaltmış ve 1928 yılında ‘İnkılap İlkokulu’ adıyla yeniden açılmıştır. 1940-1945 yılları arasında binası tamamlanıncaya kadar Erkek Sanat Enstitüsüne hizmet vermiş ve daha sonra İnkılap İlkokulu olarak kullanılmıştır. 27 Haziran 1998 de meydana gelen Adana Ceyhan depreminde bina ciddi hasar almış ve kullanılmayacak halde olduğu için boşaltılmıştır.


Restorasyon çalışmaları tamamlanarak 17/02/2003 tarihinde öğrencilerine kavuşan yapı halen ‘İnkılap İlköğretim Okulu’ olarak faaliyetine devam etmektedir.

Etiketler

inkilap ilk ögretim okulu egitim kitap kalem yazi ögretmen mekan360 mekan 360 sanal tur sanaltur

Görüşler ()

Yorum Ekle