TARİHİ MEKANLAR

KAYALAR GAYDA KÖYÜ

Görüntülenme - 27206 Yorum Ekle

Hakkımızda

 Bitlis-Hizan Gayda Köyü;Gavs-ul Azam Şeyh Seyyid Sebgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin Camii ve cevre düzenleme calışmaları başladı. Şadırvan,Camii önü ve abdeshanelerin yapım işleri yogun bir şekilde sürmektedir.
Dini vecibelerimeze uygun Projeler hazırlanarak abdes haneler yapılmaktadır. kadın ve erkeklerin birbirini görmeden girilecek bölüm ve merdivenler yapılmakta .Yogun ziyaret edilen  Bitlis-Hizan Gayda Köyü;Gavs-ul Azam Şeyh Seyyid Sebgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin Camii Günümüz koşullarına uygun bir hale getirilerek İnanç turizmine katkıda bulunmak istedik.
 
  Gavs-ul Azam Şeyh Seyyid Sebgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin  Camii Şerifin şuanki halı ve uygulamaya konan projeler görünmektedir.
Gavs-ul Azam Şeyh Seyyid Sebgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabr-i şerifi Bitlis'in Gayda Köyünde olup, Ahsen Vakfı olarak hazırlanan proje ile, hazretin kabri bakım ve onarıma yapıldı.
Gavs-ul Azam Şeyh Seyyid Sebgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin mescidii şerifi Gayda Köyünde olup, Ahsen Vakfı olarak hazırlanan proje ile, hazretin Camii Şerifi, Şadırvan ve abdeshanelerin bakım ve onarıma yapılmaktadır. Ahsen Vakfı Başkanı H.Rasim Tekeci Bizzat başında durarak hizmetlerin yapılmasını sağlamaktadır


Gavs-ı Hizani Türbesi
 
Ahsen Vakfı Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde bulunan Peygamber torunlarından evliyaların kutbu büyük veli Gavs-ı Hizani Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabr-i şerifinin bakım ve onarımını gerçekleştiriyor
 
Peygamberlerin nebilerin evliyaların türbelerinin bakım ve onarımını yapmak amacıyla kurulan ve bu yönde faaliyetlerini sürdüren Ahsen Vakfı, Anadolu'daki büyük velilerden Gavs-ı Hizani Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabr-i şeriflerinin bakım ve onarım çalışmalarını sürdürüyor.
 
Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde bulunan Gavs-ı Hizani Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabr-i şeriflerine giden dik ve yıpranmış merdivenler yapılan çalışmalarla vatandaşların rahatça çıkabileceği bir hale getiriliyor. Merdivenlerin tamamlanmasının ardından Gavslık makamının sahibi Peygamber torunu büyük veli Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabrinin çevresi onarılacak.
 
Mimar İsmail Sevindik'in hazırladığı proje çalışmaları Ahsen Vakıf Başkanı Hacı Rasim Tekeci tarafından bizzat yerinde yönetilmektedir. Maddi finansmanı Ahsen vakfı gönüllülerince karşılanan çalışmalar, olanakların el verdiği ölçüde yürütülmekte olup, projede bulunan vatandaşların abdest alacağı şadırvan, bahçe ve çevre düzenlemeleri imkanların kısıtlı olmasından dolayı gerçekleştirilememektedir.
 
İmkanların el verdiği ölçüde en azından bakım ve onarıma büyük ihtiyaç duyulan Peygamber torunu büyük veli Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabrinin çevresinin onarımının ve merdivenlerin düzenlenmesinin gerçekleştirileceğini belirten Vakıf Başkanı Rasim Tekeci, "Gönül istiyor ki, Türk milletinin manevi tarihine damgasını vurmuş Evliyaların kutbu büyük veli Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (k.s.) hazretlerinin kabrinin bulunduğu yeri cennet haline getirelim. Ancak sınırlı imkanlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu önemli hizmet dairesinde olmak isteyen tüm müslüman kardeşlerimize kapımız açıktır. Onlar sayesinde Allah dostlarına bir nebze de olsa hizmet edebilmekteyiz. Allah bizleri onların şefaatine nail eylesin. Vakıf olarak tek amacımız, hep birlikte Allah dostlarının dualarını almaktır. İnşallah çalışmalarımız yakın zaman içerisinde tamamlanacaktır" diye konuştu.
 

Etiketler

kalıntılar tarihi yy türbeler gavs-azam

Görüşler ()

Yorum Ekle