KNIDOS ÖRENYERİ DATÇA Muğla | Sanal Tur | Mekan360.com
TARİHİ MEKANLAR Ören Yeri

KNIDOS ÖRENYERİ

Hakkımızda

İngiliz Arkeolog Charles Newton, 1857 yılında Knidos’ta kazı yaparken günlüğüne şunları yazmıştı: “…Halikarnassos’un gurur duyacağı bir mezar anıtı Mozole’si, Rodos’un bronzdan dökülmüş anıtsal bir heykeli Helios’u varsa; küçük Knidsos kentinin de aynı şekilde gurur duyabileceği bir Afrodit Heykeli vardır. O heykeldir ki; Bithynia (Ege Bölgesi’nin kuzeyi) Kralı Nikomedes, karşılığında kentin bütün gelirini ortaya koymuştur, Knidos’un bütün borçlarını silmiştir, ama nafile…”
Heykeltıraş Praksiteles’in Knidos için yaptığı çıplak Aphrodite heykeli günümüzde bulunamamış olsa da kaidesi görülebilmektedir.
Rodos Birliği’ne bağlı olan Knidos, Datça Yarımadası’nın en uç kısmında Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktada Tekir Burnu üzerinde konumlanmasıyla tarih boyunca Batı Anadolu kıyı kentlerinin en önemlilerinden biri oldu.

Knidos şarap ihracatı sayesinde gelişmiş bir ticarete sahipti. Yuvarlak ve köşeli kulelerle kuvvetlendirilmiş uzunluğu 4km.’yi bulan surlarla çevrilmiş kentin askeri ve ticari olmak üzere iki limanı vardı. Örenyerindeki önemli yapılar ve alanlar: Dor Tapınağı, Apollan Tapınağı ve Karneios Kutsal Alanı, Yuvarlak Tapınak ve Sunağı, Meclis Binası, Korinth Tapınağı, mevsimi ve zamanı gösteren güneş saati, iki tane tiyatro, Dionysos Tapınağı, Stoa, Yamaç Evleri, Odeon, Demeter Kutsal Alanı, Musalar Kutsal Alanı, Kiliseler ve Kap Krio Yarımadasıdır. Ayrıca kentin kuzeyinde, doğusunda ve batısında 6km.’den uzun bir alanda yer almakta olan büyük bir nekropol alanına sahiptir ve Antik Dünya’nın en geniş mezar sahasından biri olarak tanımlanmaktadır.

Etiketler

orenyeri arkeoloji lahit mezar tapınak tarihi köy

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Anastasiya Evtushenko

Wonderful place!

1 yıl önce

doğan Uraz

Eski knidos antik kentin ve limanının olduğu yer. Korum altında. İlkbaharda bşrçok endemik çiçek görmek mümkün

1 yıl önce

ellis kok

Heel mooi daar. Lekker om te wandelen

1 yıl önce

Murat E

Burası halen büyük bir arkeolojik çalışma gerektiren bir alan. Kültür bakanlığı gerekli ilgiyi gösterip restorasyon yaparsa Datça'ya büyük değer katacaktır.

2 yıl önce

Nahide Nur toksoz

Sahane deniz

1 yıl önce

Yorum Ekle