Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 115 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 116

LONE PINE CEMETERY ÇANAKKALE

Hakkımızda

Çanakkale'de savaşan ve mezarları bilinmeyen 3268 Avustralyalı, 456 Yeni Zelandalı, ölümcül yaralanmalar ve hastalıklar sonucu yarımadadan gönderilen ve hayatlarını kaybettikten sonra denize defnedilen 960 Avustralyalı ve 252 Yeni Zelandalı anısına yapılmıştır.
Mezarlığa defnedilen askerlerin çoğunluğunu Avustralyalılar oluşturmaktadır. Gerçekte burada yatan ve kimliği belli 668, kimliği belli olmayan 499 olmak üzere toplam 1167 kişi bulunmaktadır. Mezarı bilinmeyip de burada anılan 4936 ve burada yatan 1167 askeri düşünürsek mezarlık tam olarak 6103 kişinin anısına yapılmıştır. Ayrıca bu mezarlıkta savaşa katılan az sayıda Amerikalıdan birinin de mezarı bulunmaktadır.
25 Nisan 1915 günü Lone Pine Anıtı'nın bulunduğu mevkide 'tek bir cüce çam ağacı' vardı. O çam ağacı,bir kaç gün içinde havaya uçmasına rağmen, bu mevkiye 'Lone Pine' (Yalnız Çam) adını vermişti. Bir kaç ay içinde Kanlısırt, Avustralya milli tarihinde Gelibolu seferinin en kanlı ve zorlu muharebesinin – Kanlısırt Muharebesi'nin - yapıldığı yer olarak yerini almıştı.

Etiketler

çanakkale eceabat lonepine yalnızçam mezarlık şehitlik

Görüşler ()

Yorum Ekle