MARDİN DARA SU YATAĞI - DARA WATER BAD MERKEZ Mardin | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

MARDİN DARA SU YATAĞI - DARA WATER BAD

Görüntülenme - 8642 Yorum Ekle

Hakkımızda

YENİ BİR EFES: DARA ANTİK KENTİ"

Ulugölge, ilin, gelecek yıllarda turizmdeki önemli ayaklarından birinin de Mardin`e 30 kilometre mesafede bulunan Dara Antik Kenti olacağını söyledi. Ulgölge, Dara`nın tarihi zenginlik açısından "Efes`i geçebilecek" nitelikte olduğunu kaydetti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay da antik kentin büyük bölümünün Dara köyünün altında kaldığını, bu nedenle köyü taşımayı planladıklarını kaydetti. Beliktay, köy halkının taşınmamak için evinin altındaki tarihi eserleri sakladığını ifade etti. Dara`da son bir yıl içindeki kazılarda, milattan sonra 5. yüzyıla ait kaya mezarlarının bulunduğunu, kazıdan çıkan diğer eserlerin milattan önce 2 binli yıllara kadar dayandığını anlatan Beliktay, "Dara, Efes`le yarışabilecek, hatta onu geçebilecek kadar güzel bir antik kent" dedi. Beliktay, 22 yıldır devam eden kazıların Valiliğin ısrarı üzerine hızlandığını ve kısa sürede bu buluntulara rastlandığı kaydetti. Köyle iç içe olması ve çevresinde koruyucu teller bulunmaması nedeniyle kaya mezarları ve tarihi yapılar, çocukların oyun alanı haline gelmiş. Ayrıca, "Zindan" denilen, yer altındaki büyük yapının üstündeki evler de tarihi değeri tehdit ediyor.

Etiketler

Mardin Dara Su Yatağı yatak Köyü Vr virtual tour 360 Sanal tur qtvr Panoroma

Görüşler ()

Yorum Ekle