MARDİN ŞEHİDİYE CAMİİ - SEHIDIYE MOSQUE MERKEZ Mardin | Sanal Tur | Mekan360.com
Cami DİNİ MEKANLAR

MARDİN ŞEHİDİYE CAMİİ - SEHIDIYE MOSQUE

Görüntülenme - 9948 Yorum Ekle

Hakkımızda

Savurkapı’ya doğru giderken yolun sağ tarafında PTT binasının karşısında yer alır.
Medrese 13. yüzyılın başında Artuklu hükümdarı Nasreddin Artuk Arslan tarafından yaptırılmıştır. Medreseye cadde kotunun altında kalan anıtsal bir portalden girilir. Kapıdan tonozlu dar bir geçitle avluya ulaşılır. Avlunun güney kısmında iki sahınlı bir mescid kuzeyinde ise selsebilli bir eyvan vardır. Doğusunda zaman içinde gördüğü onarımlarla özgün halini yitirmiş medrese odaları, batısında ise revaklar ve onların arkasında da medrese odaları yer alır. Revakların ortasındaki eyvan 1968 yılında kapatılmıştır. Medrese Minareli olarak inşa edildiği halde, minaresi tespit edilemeyen bir tarihte yıkılmıştır.
Günümüze ulaşan eklektik Minare ise 1916-1917 yıllarında Mimarbaşı Lole tarafından yapılmıştır. Söylenceye göre iskelesiz olarak inşa edilmiştir. Şerefeye çıkan iki merdiven birbirini görmeyecek biçimde sarmal olarak tasarlanmıştır.Külliyenin güneydeki Mescid kısmı ibadete açıktır. 2000’de restore edilen Yapının ikinci restorasyon çalışması 2005’te başlamıştır ve halen devam etmektedir. Medresenin damı üstündeki çay bahçesinde soluklanıp, hem Mardin’i hem de Mezopotamya Ovası’nı aynı anda seyredebilirsiniz.

Etiketler

şehidiye camii mosque pray ibadet 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Murat Erdogan

3. Yüzyılın başlarında Artuklu Sultanı Melik Nasreddin Artuk Aslan tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Güney yönünde iki nefli mescidin yer aldığı revaklı avlulu ve eyvanlı medrese şeması veren yapıdaki bir çok değişiklik, onarım ve eklemelerle medresenin orijinal durumundan pek az şey kalmıştır. Yapının yıkılmış olan minaresi 1916/17 yıllarında Ermeni Mimar Serkis Lole tarafından eklektik bir üslupla ve iskelesiz olarak inşa edilmiştir. Medresede en çok oynanmış olan yerlerden biri camidir. İki enine nefli ve ilk yapıldığında oldukça süslü bir cepheye sahip olduğu anlaşılan cami kısmı devamlı değişmiştir.

2 yıl önce

Şeyhmus KAYMAZ

Muhteşem bir mekan

2 yıl önce

Osman Baş

Bir başka huzur veren Mardin camii. Avlulu bahçesindeki ağaç, serçeler.. İnsanı rahatlatıyor

2 yıl önce

Hasan Karahan

Herkese üneririm.

2 yıl önce

الشام للصيانة

هاذة المكان ليس جيد

1 yıl önce

Yorum Ekle

Sokak Görünümü