TARİHİ MEKANLAR

MORTO KOYU ÇANAKKALE

Hakkımızda

1915 çanakkale muharebelerinde çıkartma sahili olan Morto Koyu Gelibolu Yarımadasında önemli bir alan. Sıklıkla ziyarat edilen çanakkale Şehitler Abidesine yakınlığı nedeniyle dinlenme alanı olarak kullanılan bu alanda yapılacak düzenleme, alanın doğal topoğrafyasını zedelemeden, ve ziyaretcilerin bu alanda da sukunet ve saygı içinde ziyaretlerini yapmaya yönlendirici nitelikte olması düşünüldü. Morto Koyu ayrıca UDGP'de de açıklandığı gibi TMP sahil şeridinde, özgün coğrafi / fiziksel / mekansal oluşumların (dik kıyı / falez, kayalık, doğal plaj, kumsal vb yarattıkları manzaraların bozulmasını önlemek amacıyla belirlenmiş deniz ve kıyı koruma alanlarından birisidir..

Dinlenme noktası; taşıt yaklaşımı , çanakkale Şehitler Abidesinden yürüyerek gelenlerin ve deniz yolu ile geleceklerin çakışım noktasında düzenlendi .İki aşamalı olarak yapılması kurgulanan dinlenme noktası tasarımında, 1. aşamada mevcut otopark ‘a minimum müdahale ile, kıyıda ve falez üstünde doğal topoğrafya ile uyumlu doğal topoğrafyaya dokunmadan yerleştirilen ziyaretçilerin dinlenebilecekleri ahşap platformlar yapılacak. 2. aşamada mevcut otopark sınırlarının içinde, mevcut otopark alanından daha küçük, arazi topoğrafyasını aslına çevirerek, nizami otopark düzenlemesi yapılacak. Dinlenme noktası ,oturularak dinlenildiği ve doğal güzelliklere bakılabildiği alandır. Platform kademelerinde düzenlenen ışıklar ile alanın gece de duygulu ortam yaratması sağlandı.

Alanda kullanılan tüm malzemeler zamana direnecek sağlamlıkta olmakla birlikte bulundukları yere de zarar vermeden konumlanmaktalar. Ahşap platformlar, gerektiğinde kaldırılabilir ve bulunduğu zemine tümüyle oturmayan, zeminden yükseltilmiş elemanlardır.

Dinlenme alanı özellikle yolun alt kısmında orman içine girmeden kıyı tarafında konumlandı. Uzun Devreli Gelişme Planında turizm ve rekreasyon amaçlı kullanımlara izin verilmediği belirtildiğinden orman alanı içinde bulunan mevcut günübirlik tesis ve yapısal elemanlar kaldırılmıştır. Orman alanı temiz, sükünet içinde dolaşılabilen alan olarak bırakıldı. Yol kenarına konumlandırılan oturma elemanları ile ormana araç girişi engellenirken orman içinde dinlenme olanağı verildi.

Ağaç rölöveli haritada belirtilen tüm ağaçlar korunmakla birlikte, dinlenme platformu aralarında da ağaçlandırma önerildi. Mevcut otopartdan artan sert zemin yumuşak zemine dönüştürülerek ağaçlandırıldı.

Etiketler

morto koy eceabat canakkale sehit asker turist mesire manzara

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Erdem Kurt

Muhtesem denizi var abidenin dibi

7 ay önce

Celal Bayar

İngilizler 25 Nisan 1915 sabahı başlayan çıkarmalar sırasında bu kumsalın özellikle Şehitler Abidesi’nin üzerinde yükseldiği Hisarlık Tepe yamaçlarındaki kıyılara da ayrı bir çıkarma planlamışlar ve çıkarmanın yapılacağı sahili “S” kumsalı olarak kodlamışlardı. İngiliz planına göre Hisarlık Tepe’nin alınması ile Morto Koyu’na hâkim en önemli nokta ele geçirilmiş olacağı gibi Seddülbahir’deki Türk savunması da yan ve gerilerinden tehdit edilebilecekti. Türk savunması aşıldıktan sonra Alçıtepe’ye doğru girişilecek ileri harekât sırasında ise Hisarlık Tepe ve Morto Koyu, kendi cephelerinin sağ yanının emniyetini sağlamak açısından önemli görülmekteydi. Ayrıca Hisarlık Tepe üzerinden Çanakkale Boğazı’nın Anadolu yakasındaki Türk topçusu baskı altında tutulabileceği gibi Morto Koyu da bir ikmal noktası olarak kullanılabilecekti. General Hamilton’un planları dâhilindeki hedeflere ulaşabilmek için 25 Nisan 1915 sabahında İngiliz çıkarması, üç bölüklü 2. Güney Galler Sınır Muhafızları Taburu (yaklaşık 750 kişi) ile başladı. Morto Koyu’nda çıkarma bölgesi olarak İngilizler tarafından seçilen sahil kesimi, Eski Hisarlık Tepesi’nin hemen altı idi. Günümüzde burada, birbirinden kot farkıyla ayrılan iki otopark bulunur. Otoparkın Morto Koyu yönünde bulunan iskele kalıntısı, muhtemelen antik dönemden kalmadır ve İngilizler işte bu antik dönem iskele kalıntısının sahille birleştiği kesime çıkmışlardır. AD

1 yıl önce

Cemal Bilekoğlu

Temiz denizi ve genelde birbirlerini tanıyan insanları ile nezih bir sahi

11 ay önce

Selçuk ÇOMOĞLU

Muazzam bir manzara. Muazzam bir deniz

1 yıl önce

Erdemcan Aydın

Ecdadım burada

1 yıl önce

Yorum Ekle