MUDANYA MUTAKERE EVİ Bursa | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

MUDANYA MUTAKERE EVİ

Hakkımızda

Mudanya ilçe merkezi Fevzi Çakmak Caddesi'nde, İnönü Anıtı kuzey karşısında, 11 Ekim 1922 günü Mudanya Ateşkes Anlaşması'nın imzalandığı konaktır.
Bina, 19 yy. sonlarında Rus asıllı Aleksandır Ganyanof tarafından yaptırılmıştır. Dönemin yalı tipinin özelliklerini taşır. Bodrum katın üzerinde zemin kat, birinci kat ve çatı katından oluşmaktadır. Mudanyalı armatör Mehmet İpar, harap durumdaki binayı onartarak iki yanındaki ahşap yapıları alıp yıktırarak yapının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Sağda solda saklanmakta olan eşyasını toplayarak bakım ve onarımını yaptırmış ve 21 eylül 1936'da İstanbul 2 Noter'nde düzenlettirdiği bir belge ile Mudanya Belediyesine bağışlamıştır.
Müze,içinde bulunduğu binanın mimari özelliğinin yanı sıra, asıl olarak, Kurtuluş Savaşını sonra erdiren Mudanya Konferansı'nın toplandığı ve Ateşkes Anlaşması'nın imzalandığı yer olması bakımından önem taşır.
Başlangıçta Mudanya Belediyesi Bünyesinde etkinliği sürdüren müze, 1959'da Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiştir.

Etiketler

bursa mudanya mütareke evi

Görüşler ()

Yorum Ekle