Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 115 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 116

PAMUKKALE ANTİK HAVUZ BAHÇESİ

Hakkımızda

ANTİK HAVUZ

Özellikle Roma İmparatorluğu Dönemi’ nde Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi durumundaydı. O yıllarda antik kente ve etrafına kurulan 15’ ten fazla hamama binlerce insan gelir ve sağlıklarına kavuşurlardı. Bugün antik havuzu meydana getiren İ.S. VII. Yüzyılda oluşan depremdir. Sütunlu caddenin yanında yer alan sivil agoraya ait ion düzeninde yapılmış olan (İ.S. I.yy) portik bu deprem sonucunda oluşan kırık içinde meydana gelen havuzun içine yıkılmıştır.

Antik Havuz, suyun sıcaklığı nedeni ile rahatlatıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra, birçok hastalığın tedavisi konusunda da etkilidir. Bu konuda yapılan araştırmalara göre Antik Havuz’un suyu, kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde de spazmlı midelere çok iyi gelmektedir. Bu da Roma Dönemi’nden itibaren Antik Havuz’un etrafında sürekli olarak sağlık merkezlerinin kurulmasının nedenini açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Kleopatra’nın havuzu

Termal havuzdaki su sıcaklığı 36 C°- 57 C°, PH değeri 5,8, radon değeri 1480 piccocuri/litredir. Kaplıca suları, bikarbonatlı, sülfatlı, kalsiyumlu, karbondioksitli, kısmen demirli ve radyoaktif bir bileşime sahiptir. Aynı zamanda buradaki sular banyo ve içme kürlerine de elverişli olup, 2430 MG/litre eriyik mineral değerine sahiptir.

Etiketler

antik havuz bahçe antik havuz bahçesi pamukkale denizli

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Steve Coleman

Relaxing swim after a day of hiking around Hierapolis and seeing the various finds. Wasn’t too crowded when we went around 3:30 on a Saturday. Water is clear but the column pieces do have green slime on them that floats around on the surface of the water from swimmers rubbing it off. They have someone skimming for it nonstop so they try to manage it. Nice lockers and facilities for changing clothes.

11 ay önce

Ahmed Ali Mhay

Excellent way to relax for a couple hours. Worth the 30-odd TL fee.

8 ay önce

Ariestia Surbakti

Antique swimming pool which supplied by natural hot water spring. Your chance to swim/dive with ancient ruin in it. There is a separate entry fee. Toilets ad changing rooms are well maintained. Cafe is on site. If you just want to have a look, it's free entry.

1 yıl önce

Jakub Socha

Amazing place great experience. Highly recommended for holiday.

1 yıl önce

Marissa Insua

Amazing experience to be swimming with ancient ruins underneath

11 ay önce

Yorum Ekle