PAMUKKALE GÜNEY KAPISI MERKEZ Denizli | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 122

PAMUKKALE GÜNEY KAPISI

Hakkımızda

CADDE VE KAPILAR

Yaklaşık 1 km uzunluğundaki kentin en önemli ve geniş ana caddesi, kenti bir ucundan diğer ucuna ikiye böler.

Kuzey – güney dogrultusunda uzanan bu caddenin iki tarafinda sütunlu revaklar ve önemli kamu yapilari vardir. Her iki ucunda anitsal kapilar bulunmaktadir. Kapilar zafer taki görünümünde, kemerli ve yanlarinda kuleleri bulunmaktadir.

Frontinus Kapısı: Roma Dönemi’nde kentin anitsal giris kapisini olusturur. 14 metre genişliğindeki ana caddenin baslangicinda yer alan kapi, yerlesim birimini geçerek Laodikeia ve Colossae’ya giden ana yolun ve Günye Kapisi’nin karsi ucunda yer alir. Kapi düzgün traverten bloklardan insa edilmis üç kemerli girisi basit bir kornis ile süslüdür. Ayrica Helenistik Dönem’in kapi gelenegini hatirlatan yuvarlak planli kulelere yaslanmistir.

Kuzeyde, iyi korunmus, üç gözlü ve iki yaninda yuvarlak kuleleri olan kapinin frizinde Imparator Domitian’a ithaf edilmis Latince ve Grekçe yazilmis bir yazit vardir. Bu yazittan dolayi buraya Domitian Kapisi veya Roma Kapisi denir. Kapinin Asya Prokonsülü Julius Sextus Frontinus tarafindan I.S. 82-83 yillarinda yaptirildigi bilinmektedir. Bu nedenle kapiya Frontinus Kapisi da denilmektedir. Bu kapidan güneye inen yolun surla kesistigi yerde I.S. 5. yüzyila tarihlenen Kuzey Bizans Kapisi vardir.

Güney Roma Kapısı: Kapi, Lykos nehrine doğru alçalan tepeye açılır, büyük Honaz Dağı’ nýn tam karşısında yer alır, özellikle gün batımında mavinin tüm tonları ile oluşan nefis bir manzaraya sahiptir. Kapı, traverten bloklar ve içinde mermerin de bulunduğu devşirme malzeme ile yapılmıştır. İki adet dörtgen planlı kuleye yaslanmıştır.

Kuzey Bizans Kapısı: Hierapolis kentinin Theodosius döneminde (I.S. IV. yy sonu) yapılan sur sistemine dahil olan Kuzey Kapi, Güney Kapı’ ya simetrik olarak Bizans Dönemi’nde kentin anitsal girisini olusturur. Agora’nin yikintilarindan alinan devsirme malzeme ile insa edilen kapi, kare planli iki kule ile desteklenmistir. Girisin iki yaninda, sehri kötü etkilerden korumak üzere, apotropeik olarak duran arslan, panter, gorgo basi ile bezeli dört adet konsol günümüze ulasmistir.   

Güney Bizans Kapısı: M.S. V. yy'da inşa edilmiştir. Traverten bloklar ve içinde mermerlerin de bulunduğu devşirme malzeme ile yapılmıştır. Kuzeydeki kapıda olduğu gibi 2 adet dörtgen planlı kuleye yaslanmış ve tek parça arşitrav üzerinde yer alan hafifletme kemeri ile şekillenmiştir.

Etiketler

pamukkale güney kapısı denizli pamukkale

Fotoğraflar

Görüşler ()

Yorum Ekle