SARUHANLI BELEDİYE BİNASI SARUHANLI Manisa | Sanal Tur | Mekan360.com
KENTSEL ALANLAR Kamu Alanları

SARUHANLI BELEDİYE BİNASI

Hakkımızda

NÜFUS ve İDARİ DURUM:  Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre son olarak ilçemizin toplam nüfusu 55.386 olup, bunun 15.350 sini merkez nüfus oluşturmaktadır.  İlçeye bağlı 13 kasaba ve 29 köy vardır. Halitpaşa, Mütevelli, Koldere, Alibeyli, Büyükbe1en, Nuriye, Hacırahmanlı, İshakçelebi, Gökçeköy, Paşaköy, Gümülceli, Dilek ve Kumkuyucak kasabalarından oluşan 13 Belediyesi ile Türkiye’de en çok Belediyesi olan ilçelerden biridir.

EKONOMİ: İlçemizin ekonomisi tarıma dayalı olup, nüfusun % 80’i tarımla uğraşmaktadır. İlçemizde üzüm, pamuk, zeytin , mısır, domates, karpuz, kavun, salatalık, biber, ve tütün ziraati yapılmaktadır.İlçemizde son yıllarda özellikle sebze ekilen alanların artması nedeniyle kuru domates, közlenmiş biber, organik ürünler ve turşu gibi alternatif değerlendirme şekillerine yönelmiştir.Ayrıca yetiştirilen zeytinler salamura ve zeytinyağı olarak, şaraplık üzümler de şarap olarak değerlendirilmektedir. Bunlara bağlı olarak tarıma dayalı sanayi hızlı bir gelişme göstermiştir. Son dönemde kuru domates işleme, zeytinyağı, zeytin işleme ve paketleme, şarap ve konserve fabrikaları kurulmuştur. Bu işletmelerin bazılarında Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında ekonomik yatırımlar yapılmıştır.

   Bu üretimlerden doğan mahsullerimiz yine ilçemizde bulunan fabrikalarda işlenerek yurtiçi ve yurtdışına pazarlanmaktadır. Pagmat A.Ş, Özgür Tarım A.Ş., Hasgönül A.Ş.’de üzümlerimiz işlenmektedir. Yonca Gıda, Temel Gıda, Macolive Tarım Ürünleri San.ve Tic.Ltd.Şti. v.b. konserve ve vakumlu kuru domates işlenmektedir. İlçemiz kasaba ve köylerinde, başta  2007 yılı 12.Organik Zeytinyağı Yarışmasında Türkiye birincisi olan Caymazlar Tarım Ltd.Şti. olmak üzere 18 adet zeytin ve zeytinyağı işletmesi bulunmaktadır. Kirmen iplik fabrikasında pamuk işlenmektedir. Ayrıca Yücel Şarap, Şenkaya Gıda v.b. fabrikalarda şarap üretimi yapılmaktadır.  

Etiketler

hizmet yonetim yardım evraklar ihaleler köyler

Fotoğraflar

Görüşler (4)

Mustafa Ilgen

Birçok defasında işime burada halletmiştim

3 yıl önce

Aydın Cabar

cok guzel biyer

2 yıl önce

selçuk çelik

Saruhanlı Belediyesi kültür merkezi

1 yıl önce

Omer Aycicek

Memleket

5 yıl önce

Yorum Ekle