ŞEHİR HAMAMI KOZAN Adana | Sanal Tur | Mekan360.com
Hamam TARİHİ MEKANLAR

ŞEHİR HAMAMI

Hakkımızda

Kozan Şehir Hamamı,2006 yılında gerçekleştirilen restorasyon çalışmasıyla hizmete açılmıştır.
Şehir hamamında yazılan kitabeye göre; Belediye Şehir Hamamı 1976 yılında dönemin Belediye Başkan H. Basri Demirci tarafından inşaatı başlatılmış, daha sonra ilçe Kaymakamı aynı zamanda da Belediye Başkanı olan Erdoğan Gürbüz tarafından ikmal edilerek 1981 yılında hizmete açılmıştır.
Hamam, 2006 yılında da Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan tarafından restorasyonu gerçekleştirilmiş, eski günlerin izlerini yitirmemiş bir şekilde yeni görüntüsü ile konuklarını ağırlamaktadır.

Etiketler

hamam adana hamam kozanda hamam şehir hammaı nerede kozan adana tarihi değerler

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Oktay Zengin

Gayet güzel yeni devr alınmış tokatlılar tarafından fiyatlarda uygun buhar odası ve göbek taşı yapılmıştır bence hamam adetini yerine getirmeliyiz

1 yıl önce

mehmet tavusdağı

Adana Eski Belediye Caddesi'nde, Saat Kulesi'nin karşısında yer alan bu hamam, Adana hamamlarının en eski ve en büyüğüdür. Ramazanoğlu Halil Bey'in oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1529'da yaptırılmıştır. 1529'da Ramazanoğullarından Piri Mehmed Paşatarafından yaptırılmıştır. Çeşitli zamanlarda tamir gören hamam, 1945'de restore edilmiştir. Yapıldığı tarihten itibaren yalnızca hamam ismi ile tanınmıştır. Hamam düzgün taşlarla örülmüş mermerlerle kaplanmıştır. Giriş kapısı üzerindeki kitabesi taş oymacılığının en güzel örneklerindendir. Hamam, 16×43 m. ölçüsünde ve üzeri beş kubbe ile örtülmüştür. Yapıldığı dönemlerde suyu büyük dolaplarla ve oluklarla Seyhan Irmağı'ndan getirilmiştir.

1 yıl önce

Meltem Polat

Çarşı hamamı iki defa gittim mutlaka tavsiye ediyorum gidilmesi gereken yerler arasında giderseniz kese köpük yapmadan çıkmayın mutlaka.

1 yıl önce

Ольга Пушистая

Хамам мне очень не понравился ! Грязно , туалеты воняют ,много людей , очередь, ложишься на стол после другого человека ,стол ничем кроме воды не помыт и не застелен . Сервиса нет ! Моют очень грубо , ощущение что ты не человек,а машина . Заплатила за массаж ,но это массажем не назовешь !!! Было больно ,никакого удовольствия! Мыли какой-то салфеткой с обычным мылом ,пены не было . По телефону сказали ,что есть шампунь и полотенце,в итоге это всё нужно за деньги покупать , за шкафчик тоже нужно платить ,в итоге выходит как дорогой хамам ,но он этого не стоит !!!

2 yıl önce

Amade Reklam

Adananın en eski iki hamamından biri çok güzel bir hamam dır

2 yıl önce

Yorum Ekle