SUAT KARAOSMAN TİCARET BOATSHOW STAND ŞİŞLİ Istanbul | Sanal Tur | Mekan360.com

SUAT KARAOSMAN TİCARET BOATSHOW STAND

Hakkımızda

1913 yılında, Türkiye'nin ilk modern anlamda işadamlarından Karaosmanzade Suat Bey tarafından "Suat Karaosman Ticarethanesi" adıyla kurulmuştur. O yıllarda Romanya petrolleri, Almanya kömürleri gibi maddelerin ithalatıyla uğraşan kuruluş, Cumhuriyetin ilanından sonra, taşıt araçları sektörüne yönelerek Mercedes-Benz, Bosch gibi kuruluşların Türkiye mümessilliğini yüklenmiştir.
Türkiye'ye ilk dizel motorlu aracı ithal etmiş olmanın kıvancıyla, belirli bir tarihten sonra tescilli isminde daima "Dizel" kelimesine yer veren şirket, 1930 lu yıllarda İngiltere de Bosch lisansı ile imalata geçen C.A.V. ve LUCAS firmalarının mümessilliklerini de Suat Bey'in şahsi dostu olan (sakallı) Robert Bosch'un delaletiyle almış; 2. dünya savaşı sonunda yerle bir olan Almanya ile iş yapmak olanağı kalmadığından, bundan sonra da Bryce, Girling, Smiths Industries gibi şirketlerin de mümessillik - distribütörlük portföyüne eklenmesiyle, daha ziyade İngiliz otomotiv mamullerine yönelmiştir.

Suat Bey'in şahsi deniz merakından doğan bir iş konusu da, bu yıllardan, fabrikanın Fransa'da Renault tarafından satın alınmasına ve sonra da kapanmasına kadar yüklendiği, ünlü Couach deniz motorlarının Türkiye mümessilliğidir.

23/12/1972 tarihinde, Suat Karaosman'ın vefatından sonra , aile bireyleri, SUAT KARAOSMAN-DİZEL Tic. Ve San. Ltd. Şti. olarak şirketi yeniden yapılandırmış ve Türkiye'de otomotiv sanayiinin büyük sermaye guruplarına kaymasına paralel olarak deniz teknik malzemesi pazarına yönelmiştir.

Bu tarihten sonra, ITT JABSCO, Rule Industries, Danforth, Aqua Meter, Ultraflex , DHR gibi gurupların Türkiye genel distribütörlüğünü yürüten şirket, bu üreticilerin deniz dışında alanlara uygulanmak üzere tasarlanmış ürünlerini de ithal etmeye ve pazarlamaya başlamıştır.

 

Etiketler

gemi inşaatı yatçılık sanayi tedarikçi fuar üretici ithalat ihracat yelken yat yatçılık gemi gemicilik dümen deniz motorları su motorları mekan360 sanal tur virtual tour panoromik

Fotoğraflar

Görüşler (2)

osman black

1 yıl önce

VURALOĞLU

1 yıl önce

Yorum Ekle