TARİHİ MEKANLAR

V BEACH CEMETERY ÇANAKKALE

Hakkımızda

Yarımadanın güney ucunda, Seddülbahir kalesinin hemen yanında bulunan mezarlık adını, bulunduğu Ertuğrul  koyuna müttefiklerin verdikleri isimden -V Beach/V sahili-almaktadır.
Düşman kuvvetleri deniz yoluyla geçemedikleri Çanakkale Boğazını kara desteği ile zorlama kararına varmıştı. Ve kara birliklerinin bu amaçla karaya ilk çıkışı ‘25 Nisan 1915 olmuştu. Karaya çıkmadan önce yer-yön bilgilerini belirlerken de sahillere kuşbakışı görünümlerine göre isimler verilmiş, mezarlığın bulunduğu Ertuğrul koyuna ise “V” harfine benzemesinden dolayı V sahili manasındaki “V Beach” adı verilmişti. 25 Nisan sabahı bir kömür gemisi olan River Clyde içerisinde İngilizlerin ; 1. Royal Dublin Fusiliers, 1. Royal Munster Fusiliers, 2. Hampshire Regiment birlikleri ve birkaç ufak birlikle V sahiline yanaşmıştı.
Ancak Türklerin –burada görev yapan Yahya çavuş ve 26. Alaya mensup az sayıda asker- üstün ateşine karşı çıkamamış ve ilk günde büyük kayıplar vermişlerdi. Verdikleri kayıpların ve karşılaştıkları yüksek ateşin etkisi ile bazı noktalara çakılı kalmış, hareket edememişlerdi.
26 Nisan sabahı Türk kuvvetlerinin zayıflaması üzerine Yarbay Douhgty Wylie ve Yüzbaşı Garth Walford Seddülbahir köyünü ele geçirmek üzere askerlerine yol göstermişlerdi. İngilizler aynı günün akşamı bölgeyi Fransızlara devretmiş, Fransız birlikleri de 27 Nisan akşamına kadar cephe hattını 3 km kadar ilerletmeyi başarmışlardır.
Kayıpların çok olmasından dolayı 26 Nisanda oluşturulmaya başlanan mezarlığa, 1919 yılında yapımında çevredeki birkaç küçük mezar da eklenmiş. Mezarlığın bu günkü hali bu şekilde oluşturulmuştur. Mezarlıkta 696 asker yatarken bunlardan 216sının kimliği belirlenebilmiştir. Bunun yanı sıra çıkarmanın ilk günü bu bölgede öldüğü tahmin eilen ve mezarı bilinmeyen 196 askerin de adı özel olarak bir duvarda anılmaktadır.
26 Nisan sabahı Yarbay Doughty Wylie ile birlikte askerlere yol gösterici olan Yüzbaşı Garth Walford da yol gösterdiği askerleri ile burada yatmaktadır.Bu olay walford’un askerlerine köyün yolu yerine “ölümün yolunu” göstermiş olduğu izlenimini bırakıyor bizlerde.

Etiketler

vbeach cemetery mezarlık sahil vsahil çanakkale eceabat tarih şehitlik

Görüşler ()

Yorum Ekle