KENTSEL ALANLAR Şehir Panoromaları

VAKIFLI KÖYÜ SAMANDAĞ SEYİR TEPE

Görüntülenme - 19191 Yorum Ekle

Hakkımızda

M.Ö. VII. yy'da Yunanlılar, Asi Nehrinin döküldüğü bölgede Al Mina Limanı kurulmuştur. Gemiler, nehir boyunca ilerleyip Antakya'ya varabiliyordu ve böylece liman önemini uzun yıllar korumuştur. M.ö. 300 yılında Büyük İskender'in ünlü generali, Selevkos I. Nikator tarafından kurulan Selevkos İmparatorluğu'na bir süre başkentlik yapmak üzere liman şehri olarak Seleucia Pieria bugünkü adıyla Çevlik kurulmuştur. Ancak denizden gelecek saldırılara karşı Selevkos I. Nikator Antioch (Antakya) şehrini kurarak başkenti buraya taşımıştır.
Roma İmparatorluğu döneminde imparator Vespasianus, limanı sel sularından korumak üzere dağlarda tüneller yaptırmaya başlar. Yüz yılı aşkın bir süre boyunca yapımı sürdüğü sanılan tüneller, oğlu Titus tarafından tamamlanmıştır. XIV. yy'a kadar Selçuklu, Fatımiler ve Memlük egemenlikleri altında kalmıştır. 1516'da Osmanlı hakimiyetine geçen Samandağ, I.Dünya Savaşından sonra Fransızların idaresinde İskenderun Sancağı içerisinde kalmıştır. Hatay Devleti'nde nahiye olarak kalan Samandağ, 23 Temmuz 1939'da Hatay'ın anavatana ilhakıyla Türkiye'ye katılmıştır.
1948'de eski adı Süveydiye, Samandağ olarak değiştirilerek ilçe olmuştur.

Etiketler

manzara doğa sahil görünüm belde akdeniz

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Mustafa Yaman

Mezeleri çok güzel kevspları ve güler yüzlü hizmeti ile manzarası ile isminin hakkını veren biyer mutlaka mezesinden isteyiniz

8 ay önce

eagle paw

Ailecek gidilecek nezih bir ortam

8 ay önce

Meral Yatkin

Manzara ve kahvaltı iyiydi personelde biraz hızlı olabilirse şahane olur...

1 yıl önce

Ali bora Kaya

Çok saygılı ilgili bir işletme temiz ve manzarası çok iyi aile için birebir kebablari çok guzel

1 yıl önce

Hena nın Dünyası

Seyirlik bir yüksekliği var ama yeni yeni düzenleniyor. Belki ilerde çok daha güzel bir yer olacak. Personel misafirperverdi en güzel yanı bu. Tekrar gittim kahvaltısı 25 tl ve çok güzel.

1 yıl önce

Yorum Ekle