Kale TARİHİ MEKANLAR

BABAKALE ÇANAKKALE

Hakkımızda

Asya Kıtasının en uç noktası olan adını sahip olduğu kaleden alan antik çağda da adından Lekton yada Lektos olarak bahsedilen, Homeros'un İlyada adlı eserinde ve ünlü tarihçi Amasyalı Strabos'un coğrafya kitabı "Geographika" adlı eserinde yer alan, Ege ve Marmara Denizi'nin ayrım nokatasını oluşturan tarihi bir bölgedir.
 
Köy eski bir Osmanlı köyüdür. 1725 yılında bir deniz seferinden dönüş sırasında fırtınaya tutulan sultan III.Ahmat doal limana sığınır.
 
Bunu fırsat bilen köylü ahalikorsanlardan bıkıp usandıkları içindertlerini sultana anlatır.III.Ahmet Veziri Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'ya ilgilenmesi için buyruk verir.
Nevşehirli Damat İbrahimpaşa Damadı Kaptan-ı Derya Kaymak Mustafa Paşa'yı bu iş için görevlendirir. Bir fermen çıkarılır. Fermenle yurdun dört bir yanındaki mahkumların Bababurnu'nda çalışmaları halinde serbest olacakları buyrulmuştur.
Mahkumlar canla başla çalışıp kaleyi yaparlar. Çeşme için beş kilometre öteden künk döşeyip su getirilir.
 
Limanın inşaatı başladığı zaman Kaymak Mustafa Paşa, Patrona Halil isyanında öldürülünce inşaat yarım kalır. Liman çok sonraki tarihlerde tamamlanır.
Zamanında kalenin içinde 40 ev ve camii varmış.

Etiketler

çanakkale tarihi kale antik babakale 360 vr sanal tur viar turkey video virtual tour turkey mekan360 mekan

Görüşler ()

Yorum Ekle