MÜZE VE ETKİNLİK MEKANLARI

BOZCAADA YEREL TARİH MÜZESİ

Hakkımızda

Bozcaada’da Ayazma yolu üzeri, Palamar mevkii, ada merkezine 2 km. mesafededir. 10.235 m2 arazi içinde, tabanda 130 m2′lik kapalı sergileme alana sahip, ada mimarisine uygun kerevetli bağevi şeklindeki binasında Haziran 1998′den itibaren oluşmaya başlayan koleksiyon sergilenmektedir.

Müzenin amacı; Bozcaada’nın yerel tarihini aydınlatacak; Yunan, Roma, Bizans, Rum, Osmanlı ve Türk kültürlerine yönelik her türlü orijinal belge ve objeyi kullanarak, Bozcaada’dan gelmiş geçmiş kültürleri ve halkları bütün çeşitliliği içinde herkes için anlaşılır hale getirmektir. Ziyaretçilerin, müzeyi kültürel miras ve doğal çevreye ilişkin değerleri geliştirecek güçlü bir araç olarak görmeleri beklenmektedir.

Etiketler

museum visit ayazma palamar island bina yunan roma bizans rum osmanlı türkkültür halk doğal

Fotoğraflar

Görüşler (5)

M H

Very interesting and diverse museum. The owner must have spent a long time finding all the artifacts and putting together the different collections and their stories. Well worth a visit!

2 yıl önce

Aydın Sakar

Great local museum

1 yıl önce

Uğur AVCI

Kişisel gayretlerle oluşturulmuş, değerli bir koleksiyon... Adanın demografik yapısını ve kültürel birikimini incelemek için gezilmeli. Koleksiyon sahibi tarafından tanıtımı yapılıyor, fotoğraf çekmek doğal olarak yasak. Ayrıca Koleksiyonun UNESCO ödüllü olduğu unutulmamalı. Akşam 19.00a kadar açık..

1 yıl önce

Ömer Uğur

Kötü değil; fakat çok etkileyici olduğu da söylenemez.

8 ay önce

Ayşe Mine Öztan

Bozcaada'da en çok vakit geçirdiğim yer oldu. Müze adanın tarihiyle ilgili koleksiyonlardan oluşuyor, özellikle adanın eski sakinleri olan Rumların o dönemde kullandığı eşyaları ve Çanakkale savaşı döneminde Fransız askerlerinin eşyaları, mektupları, kartpostallarinin olduğu bölümler çok ilgimi cekti. Müzeyi kuran kişi sizi karşılıyor ve ön bilgi veriyor, kendisi çok iyi bir koleksiyoner, emek verilmiş bir yer. Kesinlikle ziyaret edilmeli.

1 yıl önce

Yorum Ekle