KESİKDERE ŞEHİTLİĞİ ÇANAKKALE ECEABAT Çanakkale | Sanal Tur | Mekan360.com
Warning: sort() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 120 Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/mekan360.com/httpdocs/detail.php on line 121

KESİKDERE ŞEHİTLİĞİ ÇANAKKALE

Hakkımızda

Yüzbaşı Mehmet Şehitliğini geçtikten sonra karşımıza siperlerin ve ölen askerlerin üzerlerine yapılmış olan bir otopark çıkmaktadır.Otoparkın 57. Alay şehitliği ile buluştuğu noktada aşağıya doğru inen merdivenler görülecektir.57.Alay Şehitliği’nin sağındaki vadide yer alan Kesikdere Şehitliği 2006 yılında tamamlanmıştır.Şehitlikte, bu bölgede çarpışmış olan 57. 27. 64 ve 18. Alay’lara mensup askerler yatmaktadır.Şehitlikte bulunan kitabelerde isimleri tespit edilen 1115 askerin adı yazmaktadır.
Savaş esnasında bu bölge, siper şebekelerinin birbirlerine en yakın olduğu noktalardan biridir.Bu sebepledir ki vurulan askerler vuruldukları yere gömülmüşlerdir.

Etiketler

çanakkale eceabat kesikdere şehitlik tarih

Fotoğraflar

Görüşler (5)

Velespitli Seyyah

57. Piyade Alayı Şehitliğinin altında bulunan bu şehitliğe yaşlıların inmesi biraz zor, merdiven sayısı fazla ama görülmesi gereken bir şehitlik.

1 yıl önce

Haftalık Oyunda

Allah gani gani rahmet eylesin mekanları cennet olsun

1 yıl önce

Berkçik Teknisyen Muzisyen

1 günde hepsini gezemez siniz ama gitmek görmek lazım ki anlamak için

1 yıl önce

Muhammet Erkan

Kesikdere Şehitliği Kesikdere Şehitliği Gelibolu Yarımadası içerisinde yer alan gerçek şehitliklerimiz den bir tanesidir. Sembolik 57. Alay Şehitliğialtındaki dere yatağının içerisinde yer alır. Tamamladığımız cümleden anlayacağınız üzere57. Alay Şehitliği gibi bir çok şehitlik ve anıtımız semboliktir. Şehitlerimizin defin edildiği şehitlikler ise Kesikdere gibi gerçekkabirlerin yer aldığı noktalardır.

2 yıl önce

Özgür Arda BAYRAM

Kesikdere Şehitliği 57. Alay Şehitliği’nin sağındaki vadide yer alır. Buraya ulaşım bütün granit bloklardan oluşan basamaklı bir yol ile sağlanır. Bu şehitliğimiz de gerçek şehitlik alanı üzerinde yapılmamıştır. Gerçek şehitlik, mevcut şehitliğin karşısında dere yatağının diğer tarafında Edirne Sırtı’nın batı yamacı üzerindedir. Bu temsili şehitlikte bölgede savaşan 27, 57, 18 ve 64. alaylara mensup kimliği tespit edilebilen 1.115 şehidin ismi bu sembolik şehitliğe yazılmıştır. Bu bölge, savaş esnasında karşılıklı siperlerin birbirlerine en yakın olduğu yerlerden birisidir. Bu sebeple vurulan askerler vuruldukları yere gömülmüşlerdir. Bu nedenle vadinin tamamı bir şehitlik olarak kabul edilebilir. Türkiye Cumhuriyeti Kocaeli Valiliği tarafından 2006 yılında bölgede savaşan 27, 57,18 ve 64. alaylar anısına yaptırılmıştır. Kaynak: catab.kulturturizm.go v.tr/TR,129460/kesikdere-sehitligi.html Quinn’s Post Mezarlığı ile Yüzbaşı Mehmet Şehitliği’ni geçtikten hemen sonra, yolun sağ yanında yer alan otoparkın kuzey ucunda ve Kesik Dere’nin (Mule Valley) yatağına yakın bir mevkide yer alır. Şehitliğin asıl yeri, mevcut şehitliğin karşısında, dere yatağının diğer tarafında, Edirne Sırtı’nın batı yamacı üzerindedir. Arıburnu Cephesi’nin sağ kanadının bir bölümünü oluşturan buradaki cephe hattında, bilhassa 27’nci ve 57’nci piyade alaylarına bağlı birlikler görev yapmışlardır. Ancak bu bölgedeki muharebelere 18’inci, 64’üncü ve 72’nci piyade alaylarından da birliklerin katıldığı olmuştur. 19’uncu Tümen Komutanı Mustafa Kemal’in emir ve komutası altında buradaki muharebelere katılan alayların personelinden şehit düşenlerin bir kısmı, bu şehitliğe gömülmüştür. Şehitliğin kitabesine göre burada yatan şehitlerimizden isimleri tespit edilenlerin sayısı 1115’tir. Kaynak: ww w.atlasdergisi.co m/arsiv/kitaplar/adim-adim-gelibolu-ates-ve-kurtulus-meydani/53/76/1

2 yıl önce

Yorum Ekle