ÖZEL BORNOVA KOLEJİ BORNOVA Izmir | Sanal Tur | Mekan360.com

Hakkımızda

 TARİHÇE

Özel Bornova Egitim Ögretim Kurumları
 
Özel Bornova Egitim ve Öğretim Kurumları Izmir’in güzel ilçesi Bornova’nın Erzene Mahallesi 116/5 Sokak No:4’te Ege Üniversitesi, Profesörler Sitesi ve 57. Topçu Tugayı üçgeninin ortasında İzmir - Manisa yolu üzerinde kurulmuştur.
 
Üç birimden olusan kurumumuzun ilkögretim ve lise egitimi veren binalarında 48 derslik, 5 laboratuar, kütüphane, müzik, resim atölyeleri ve spor salonu bulunmaktadır.
 
1994 - 1995 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda orta hazırlık sınıfına kayıt olan 80 öğrencisi ile eğitim ve öğretime başlayan Özel Bornova Lisesi, 1998 - 1999 Eğitim ve Öğretim Yılı sonunda ilk mezunlarını vermiştir.
 

 

 EĞİTİM ANLAYIŞIMIZ

İnsan haklarının temel ilkelerinden biri de “eğitim hakkı” dır. Her bireyin eğitim hakkı vardır.
Eğitim; insan kişiliğinin tam gelişmesi ve insan haklarıyla temel özgürlüklerine saygının güçlendirilmesi amacına yönelik olmalıdır.
Biz çocuklarımızı yarınlara hazırlarken aklı ve bilimi kendimize rehber alıyoruz. Milli, çağdaş, laik ve demokratik ilke ve değerlere ; iyilik , güzellik,doğruluk, ve sorumluluk duygusu gibi erdemlere bağlıyız. Milli birlik ve beraberliğimizi her şeyin üstünde tutuyoruz.
Amacımız, öğrencilerimizi Türkiye Cumhuriyeti’nin milli ahlakını benimsemiş, Atatürk ilke ve inkilaplarına bağlı, yurduna yararlı insanlar olarak yetiştirmektir.


ÖZEL BORNOVA LİSESI AİLESİ OLARAK BİZ;

Ögrencilerimizi çağdaş teknolojinin tüm olanaklarından yararlandırmayı; onların bilgi, beceri ve yeteneklerini geliştirmeyi hedefliyoruz. Yetiştirdiğimiz bireylerin kendilerine, ailelerine ve içinde yasadıkları topluma yararlı olacaklarına inanıyor, onların çağın insani bilincini tasıyacaklarını biliyoruz.

NASIL BİR EĞİTİM

  Eğitimde;


*Ezberciliği değil, anlayıp uygulamayı;
*Elemeyi değil, kişilik geliştirmeyi;
*Zorlamayı değil, isteğe bağlılığı;
*Korku ve otoriteyi değil, sevgi ve hoşgörüyü hedef alan bir anlayış ile karşınızdayız. Yeniliğimiz, sloganlaşmış sözler değil, bu sözlerin bizzat uygulamaya konulmasındandır.
Çocukları yarınlara hazırlarken; AKLI ve BİLİMİ kendimize rehber alIyoruz. MİLLİ, ÇAĞDAŞ, LAİK ve DEMOKRATİK ilke ve değerlere; İYİLİK, GÜZELLİK, DOĞRULUK ve SORUMLULUK DUYGUSU gibi erdemlere bağlıyız. MİLLİ BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİ her şeyin üstünde tutuyoruz.
Sabırlı,kararlı ve ilkelere bağlı uzun bir çalışmanın sonunda, geleceğin teminatı olan GENÇLERİMİZİ;
*KENDİSİNE, AİLESİNE ve TOPLUMA YABANCILAŞMAMIŞ; 
*KİŞİLİKLİ ve BİLİNÇLİ;
*GERÇEKÇİ, ARAŞTIRICI,ÜRETİCİ ve YARATICI;
*KENDİSİNİ SÜREKLİ YENILEYEN ve GELIŞTİREN;
*KENDİSİYLE ve BAŞKALARIYLA YARIŞAN;  
*ELEŞTİRİCİ BİR DİMAĞ ve MEDENİ BIR CESARET
 SAHİBİ OLAN;
*KENDİNİ ve MİLLETİNİ DAİMA YÜCELTMEYE ÇALISAN, iyi bir vatandaş olgun bir dünya insanı olarak yetiştireceğiz. Bu konuda inançlıyız, kararlıyız.


 ÖĞRENCİ MERKEZLİ EĞİTİM


 Aktif eğitim sistemini benimseyen okullarımızda öğretmenler öğrencilerin rehberi konumundadır. Derslerin türüne ve içeriğine göre öğrencilere yol gösteren öğretmenler, zümre olarak her hafta farklı öğretim modelleri belirleyen toplantılar yapmaktadır. Haftalık zümre toplantilarında dersin konusuna göre belirlenen bu öğretim modelleri ile öğrencilerin bu sistemin içinde yer aldıkları onlara ögretilmektedir.
Öğrencilerimiz belli bir disiplin içerisinde gerek okul ve sınıf gezileriyle gerekse uzman konukların konferanslarıyla bilgilendirilmekte bu sayede bilgiyi araştırarak ve görerek edinmektedirler.

EĞİTİMDE BİLİM VE TEKNOLOJİYE BAKIŞ
 
Okulumuzun fen bilimleri bölümü, deneyimli ögretmenleri ile yarınımızın teminati olan çocuklarımızın ilköğretim, lise ve üniversiteye hazırlık sürecinde yeterli fen eğitimi görmeleri için tüm olanakları ile yanınızdadır.
Fen Bilimleri bölümünde uygulanan modern eğitim faaliyet aşamaları su basamakları içermektedir.
- Teorik fen dersleri; konuların iyi anlaşılabilmesi için video filmleri ve epidiaskop görüntü olanakları ile desteklenmektedir.
- Öğrencilerimizin sınıfta edindikleri teorik bilgileri geliştirmek; anlama, kavrama, sentez ve pratik yapma yeteneklerini amacına ulastırmak, fizik, kimya, biyoloji laboratuarlarımızın desteği ile sağlanmaktadır.
- Bölümün eğitim faaliyetlerinin son aşaması ise, test soru kulüpleri ve soru bankalarının oluşturularak öğrencilerimize aktarılmasıdır.
TÜBİTAK’in düzenlemiş olduğu proje yarısmalarına ve bilim olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerimiz; bilimsel yorum yetenekleri gelişmiş, gerçeklere ulaşabilen, ilgili konularda, benzeri çalışmaları yapan Türkiye genelindeki diğer yaştıları ile ayni seviyede bulunmaktadır.

TEKNOLOJİDE YENİ BİR ADIM

Dünya ülkeleri arasındaki iletişim günden güne artıyor . globalleşme sürecindeki yavaşlığın nedenlerinden ikisi lisan ve ülkeler arasındaki uzaklıklardır.21.yüzyıla girerken, lisan sorun olmaktan çıkıp , herkesin en az bir yabanci dili var bu gün ise 800 milyon insanın konuştuğu İngilizce sorun oluşturmuyor . Binlerce kilometre uzaklıktaki ülkeler bize artık elimizin uzana bileceği kadar yakın. İnternet sayesinde bir tuşla istediğimiz ülkenin kitaplığına girip istediğiniz konuda bilgi alabiliyorsunuz .bilgiye erişmek artık çok kolay . Gelişmelerin hızına yetişe bilmek için çaba harcadığımız bu bilgi çağında bilgisayar dil eğitiminde yerini aldı.
Yabancı dil eğitiminde ögrencilere ve öğretmenlere büyük sorumluluklar getiren değerlendirme pekiştirmeyi anında yapabilen, öğretmene gurubu oluşturan bütün öğrencileri aynı anda izleme olanağı veren, her öğrenciyi meşgul etme ve ilgisini uyandırmayı sağlayan bilgisayar, yabancı dil öğretiminde temel olarak veya ders öğretimine yardımcı olarak her iki durumda da yarar sağlıyor.

Etiketler

eğitim özel izmir okul bornova kolej anadolu lise ÖSYS SBS sınav

Görüşler (0)

Yorum Ekle