Hakkımızda

Yıl 1938... İzmirliler; Kemeraltı’nda, küçücük bir dükkanda, Sefer Usta’nın eşsiz yoğurt ve kaymaklarıyla tanışıyorlar. Özsüt, o tarihten beri İzmir’in “Alameti Farika”larından biri.

Sefer Usta’nın başlattığı bu serüven, zaman içinde süt ürünlerinden muhallebiciye doğru doğal bir dönüşüme uğradı. 1980 yılındaysa Sefer Usta’nın oğlu İbrahim Urlulu liderliğinde, çok daha iddialı bir kulvara girdi. Özsüt ustalarını da ortak alan İbrahim Urlulu, küçücük Özsüt dükkanında başlayan bu macerayı cesaretle büyüterek geliştirmeye girişti. 1991 yılında İzmir Alsancak’taki ilk şube açılmış, 1996’da 6 şubeye ulaşan Özsüt, hızlı bir büyümeyle 2002 yılında şube sayısını 50’nin üzerine çıkarmıştı. 2007 yılına gelindiğindeyse; Türkiye genelinde 145 şubesiyle, ülkenin en büyük zincir mağazalarından biri haline geldi.

Özsüt’ün tüm Türkiye’de bu denli sevilmesinin sebebi; geleneksel lezzetleri modern bir sunumla yurdun dört bir yanına taptaze ulaştırabilmesi elbette. Geleneksel lezzetlerin sırrıysa Osmanlı saray mutfağına dayanıyor. Cumhuriyetin kurulmasıyla dağılan Osmanlı sarayında çalışan bir tatlı ustası, Sefer Usta’nın amcasının yanında işe başlar. Sefer Usta da Saray tatlılarının lezzet sırlarını zaman içinde amcasından öğrenir.

Kazandibi, muhallebi, ekmek kadayıfı, peynir tatlısı, aşure gibi geleneksel tatlılar üreterek sektöre giren Özsüt, zaman içinde ve müşterilerinin talepleri doğrultusunda klasik “tatlıcı dükkanı” olmaktan çıkarak, kafe konseptine geçiş yapar. En son ve ileri teknolojileri kullanarak, günden güne büyüyen Özsüt, günümüzde dondurma ve pastaya da büyük ağırlık veriyor.

Avrupa’daki kafe kültürünün Türkiye’de de benimsenmesiyle, pasta konusunda farklı lezzetler aramaya başlayan geniş ve bilinçli bir kitle oluştu. Bu doğrultuda Fransa’daki ünlü pasta okulu Lycee Professional ‘Aguste-escoffier’den pastacılık konusunda danışman getirilerek, farklı lezzetlerde pastalar yaratan Özsüt, tüm şubelerinde bu pastaları “spesiyal pasta grubu” adı altında müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Özsüt’ün pastacılık konusundaki ciddi iddiasına en iyi örnek dünya pastacılık sektöründen geldi: Önceki yıllarda Türkiye’den pasta ustaları gidip yurtdışında staj görürken, Özsüt sayesinde iş tersine döndü. Bugünlerde Fransa’daki pasta okullarından stajyer öğrenci grupları Özsüt’te staj yapmak üzere talepte bulunuyorlar.

Etiketler

ozsut pasta pastane 360 derece sanal tur mekan kahve alsancak yeme icme degree

Fotoğraflar

Görüşler (5)

abdullah bayburtlu

It's great, and So delicious

9 ay önce

Mark Wadner

Nice place but a little expensive.

1 yıl önce

Ejder Kaya

It is good warm place

1 yıl önce

Cemal

super

8 ay önce

Elif Karagür

Bir mekanda çalışanlar ilk önce güler yüzlü olmalı. Çalışanların asık suratlı olmasının sebebi işletmeden de kaynaklı olmuş olabilir ama tattığımız tatlılar tatmin edici olsa da verilen hizmet kötüydü. Bu genelde özsüt kafelerde görmeye alışkın olmadığımız bir durum umarım Buca belediyesinin oradaki özsüt de dikkate alır.

7 ay önce

Yorum Ekle